Osobný bankrot vyhlásilo tento rok rekordný počet Slovákov
Bankrot je v podstate vyhlásenie konkurzu obyčajného človeka, ktorý už nevládze splácať dlhy.
Slováci krachujú častejšie. Za posledný polrok zbankrotovalo 280 ľudí. Nevedia už totiž platiť svoje dlhy. U nás je proces bankrotu dlhý, náročný a aj drahý.
Pred rokom ich bolo zhruba 200, tento rok rekordných 280. Bankrot je v podstate vyhlásenie konkurzu obyčajného človeka, ktorý už nevládze splácať dlhy.
„Znamená to, že má aspoň dvoch veriteľov a jednu pohľadávku, ktorá je aspoň 30 dní po splatnosti," vysvetľuje hovorkyňa ministerstva spravodlivosti Alexandra Donevová.
Na výške dlhov pritom nezáleží. Je len jedna podmienka, ktorú musí dlžník spĺňať.
„Musí byť v predĺžení, čo znamená, že jeho majetok má nižšiu hodnotu ako jeho dlhy," pokračuje Donevová.
Zbankrotovať sa ale nedá len tak. Aj keď už máte majetok v exekúcii a na účte nemáte ani cent, budete si musieť na zbankrotovanie nejaké peniaze zohnať.
„ Takýto občan musí podať návrh na súd, zaplatiť súdny poplatok 664 eur a musí mať majetok vo výške 1660 euro," tvrdí Vladimír Strýček, zakladateľ spoločnosti Bankrot s r.o., ktorá špecializuje na bankroty.
Zohnať peniaze na poplatok, ak máte nulu na účte, ale môže byť problém. Ak sa ho aj dlžníkom podarí vyriešiť, nemajú vyhraté. Najprv sa rozpredá celý ich majetok a potom musia dlhy tri roky splácať.
„Je to takzvané skúšobné obdobie, počas ktorého musí mať človek nejaké príjmy, či už zo zamestnania alebo z podnikateľskej činnosti," hovorí Jana Marková z Credit Bureau Slovensko.
Z nich vám potom budú strhávať maximálne 70%. Je teda reálne, že svoje dlhy nakoniec nesplatíte celé. To môže lákať aj rôznych špekulantov, no v procese bankrotu nemajú veľkú šancu vymýšľať. Vyhlásenie bankrotu je podľa odborníkov poslednou možnosťou, ako vyriešiť zúfalú situáciu. Určite je lepšie myslieť dopredu a požičiavať si len toľko peňazí, koľko dokážete vrátiť.
Zdroj: TVnoviny